Ivor Diosi
SANATSAL OYUN MOTORU MODİFİKASYONLARI

PC oyunları genelde genelde değişimler üzerine tasarlanmıştır bu nedenle modern bilgisayar oyunları oyuncular tarafından fazla zorluk çekilmeden modifiye edilmeye açıktır. Bu değişimler – ki bunlar oyunu yapanlar tarafında mod olarak adlandırılır – fazladan yeniden oynama değeri ve ilgisi oluşturabilir. İnternet modları teşvik etmek ve dağıtmak için pahalı olmayan bir ortam sağlar. Bunlar bazı oyunların ticari başarısında gittikçe önemi artan bir etken olmaya başlamışlardır. id Software, Valve Software, Bethesda Softworks, Firaxis, Crytek, The Creative Assembly ve Epic Games gibi üreticiler mod yapanlara kapsamlı olanaklar ve belgeler sağlamaktadırlar.

1980lerde bile, bilgisayar oyunu modları gerçekten oyun yapmanın aksine sadece sanat amacıyla kullanılmıştır. Her oyunun içindeki çekirdek yazılım – oyun motoru – aslında günümüzün etkileşimli 3 boyutlu grafiklerindeki sanat durumunu temsil eder. En iyi oyun motorları yeni medya sanatçılarının vizyonlarını gerçekleştirebilmeleri için kullanabilecekleri harika ve güçlü araçlar olarak değerlendirilebilirler. Bu atölye etkileşimli sanatta oyun teknolojisi kullanımına odaklanarak oyun modu yaratmanın zorlayıcı dünyasına giriş niteliğinde olacaktır. Birinci gün – Giriş

Günümüz oyun teknolojileri ve oyun modifikasyonları ile yapılmış ilginç işlere genel bir bakış. Oyun motorlarına ve düzenlemeye giriş – Unreal 2004, Unreal 3, Crytek, Quake IV nuPlay ve diğerleri

Hedef kitlesi: Herkes
Önkoşullar: yok
İkinci gün – Uygulamalı Ders
Oyun düzenlemesinde 3 boyutlu modeller, dokular vs aktarmanın esasları, seviye düzenleme, komut yazmanın esasları.

Bu bölümde amaç paradigmaları tanıtmak ve bir etkileşimli yerleştirme hızlıca modellenmesinde bir araç olarak kullanmanın iletişim hatları ile çalışmaktır.

Hedef kitlesi: Yeni medya sanatçıları/dijital sanatçılar
Önkoşullar: modelleme (tercihen 3DS Max, Maya ve XSI da yeterlidir.), doku verme ya da dijital grafik deneyimi (tercihen Photoshop) (isteğe bağlı: programlama becerileri ya da programlama kavramları hakkında temel bilgi)
Platformlar: Unreal 2004 - Unreal 3
Üçüncü gün – İleri Derece Uygulamalı Ders

Orla Ray yerleştirmesinin otopsisi (Orla Ray'in yapılışının uygulaması) adım adım sanatçının başarmaya çalıştığı şeyler, karşılaştığı sorunlar, bu sorunları çözmek için yaptıkları ve sonuca ulaşma şekli.

Hedef kitlesi: Yeni medya sanatçıları/dijital sanatçılar
Önkoşullar: aktif katılım, programlama becerileri (tercihen C++) ve programlama kavramları hakkında kapsamlı bilgi (nesne tabanlı programlama) (isteğe bağlı: modelleme [tercihen 3DS Max], analitik geometri bilgisi)
Programcı olmayanlar da programlama gerektiren takım projelerinde işe yarayabilecek değerli bilgiler edinbilirler.
Platformlar: Unreal 3

Katılımcılar atölyelerin tümüne katılacakları gibi sahip oldukları becerilere göre herhangibirine de katılabilirler.