SEKS ROBOTLARI

Seks Robotları naylon üreme organları olan, otonom tekerlekli, dişi ve erkek robotlardır. Çeşitli sensörlerle, 12 voltluk motorlar ve yerleşik mikro denetleyici “beyin” ile donatılmışlardır. Pilleri yaklaşık 5 saat faaliyet göstermelerini sağlar. Robotlar çevrelerini keşfetmeye, arada sırada eşlerinin konumunu belirlemeye çalıştıkları bir “ateşlenme” durumuna girmeye programlanmıştır. Eşlerini bulabilirlerse robotlar çiftleşir.

Son derece organik formlara ait işlemleri gerçekleştirebilmek içn bilgisayar gibi programlanan Seks Robotları mizahi ve hantal bir şekilde memeli ve makine arasında bir yerlerde işlerler. Temel memeli aktivitesinin yapay yapılara yerleştirilmesi, hayvanat bahçesi benzeri bir sunumla birleşince izleyici yapay tasarımların çevrelerinde ve hayatlarında işgal ettiği alan ve bu yapıların doğal faaliyetlere ne derece yardımcı olduğu onları ne derece geliştirdiği ve ister istemez yerlerini aldığı konusunda düşünmeye sevk edecektir.

Seks Robotları, Paul Granjon'un 2005'te Venedik Bienali Galli Pavyonu'ndaki Somewhere Else sergisi için yaptığı Robotarium yerleştirilmesinin bir parçasıdır.

BIO: Paul Granjon
“İnsanlar ve makinelerin bir arada varolması birkaç senedir işlerimin temelini oluşturan konudur. İnsanların ne kadar hızlı bir şekilde aletler ve git gide karmaşıklaşan protezler üretmesi ve bu aletlerin insanların deneyimlerini nasıl etkilediği ile ilgileniyorum. Performanslar ve sergiler için makineler ile olan ilişkimize mizahi bir şekilde yorumlamak için makineler yapıyorum. Seyircinin bu aşırı karmaşık teknolojilere olan bağımlılığı sorgulamasını amaçlamakla beraber insan bedeni ve aklının yetilerine yeniden değer veren bir yaklaşım ve bu teknolojilere karşı daha yetkin bir tavır öneriyorum.” Paul Granjon, 2009