Janez Jansa
HAZIR KİMLİK

Birkaç yıl önce 3 Amerika merkezli sanatçının Cumhuriyetçi Parti'ye katılıp sonra da isimlerini George W. Bush olarak değiştirdiklerini hayal edebilir miydiniz? Ve o zamandan itibaren ABD başkanının ismini müzelere taşıyıp Robert Gober ya da Barbara Krueger yanında sergilerinin yer aldığını, Meg Stuart'ın yanında işlerini gösterdiklerini, Nature Theater of Oklahoma'da, galerilerde Bruce Nauman ile beraber videolar sunduklarını?

HAZIR KİMLİK “isim değiştirme” jesti üzerine bir konuşma/sunumdur. 2007 yılında 3 Slovenyalı sanatçı resmi ve bütün evrak ve damgaları da tamamlanmış olarak isimlerini Slovenya'nın o zamanki ekonok-liberal, muhafazakar başbakanının da adı olan Janez Jansa olarak değiştirdiler.
“Bu üç sanatçı isimlerini değiştirdiklerinde devlete karşı da eleştirel bir duruş sergilemiş oldular. Slovenya hükümetine göre, bütün yayınları işgal etmiş olan isim tek bir kişi, Janez Jansa idi, ki yakın zamana kadar da durum böyledi. Janez Jans'nın adının çoklanması ile başbakanlık görevinin işlevi. Andy Warhol'un Campbell çorba tenekelerindekine benzeyen özgün bir artistik harekete dahil edildi. (Zdenka Badovinac, HAZIR KİMLİK , Ekim 2008)

Bütün Janez Jansalar işlerini, özel ve kamusal ilişkilerini, başka bir deyişle bütün hayatlarını bu isim altında yürütmektedirler.
Amber09'da Janez Jansa size kendisi Janez Jansa ve Janez Jansa tarafından gerçeklerştirilen artistik, politik ve medyatik hareketler serisini sunacak.

Daha fazlası için:
Aksioma Yapım – Ljubljana Çağdaş Sanat Enstitüsü
www.aksioma.org