Sihirli Makine

“Yeterli gelişmişlikteki hiçbir teknoloji sihirden ayırt edilemez.” Clarke

Sihri nasıl tasarlarız? Sizin için sihirli olan nedir? Herhangibir şey yapabilseydiniz bu ne olurdu? Hiçbir makine inşa ettiniz mi? Hayalinizdeki makine ne yapıyor ve nasıl ses çıkarıyor?

Kağıttan, kartondan, tahtadan, iplerden ve bulabildiğimiz her şeyden beraberce makineler yapacağız. Sonra onları izleyip seslerini dinleyeceğiz. Ne ses çıkarıyorlar? Sessizler mi yoksa gürültülüler mi? Korkutucular mı yoksa arkadaş canlısı mı? Basit kayıt cihazları ile makinelerinize gerçek hayattan sesler koyacağız. Bitirdiğinizde makineniz sizin olacak.

Çalışma giysilerinizi giyin, hayal kurun ve beraber makineler yapalım... Bu atölyede tutkal ve çekiçler kullanacağız.

Süre: 1.5 saat
Yaş: 7 – 9
Gruplar en fazla 10 kişiliktir.

Bio:
Kristina Andersen önce çocuklarla denemeyi tercih ettiği alışılagelmedik nesneler ve deneyimler yaratmak elektronik araçlar ve oyunlar kullanır. Naif elektroniğe olan ilgisinin bir uzantısı olarak, halen, etkileşimli davranışlara sahip siyah kutular serisi üzerinde çalışmaktadır. Tasarım ve Sanal mekanlar alanlarında yüksek lisans yapmıştır ve Interaction Design Institute Ivrea'da araştırma görevlisidir. DasArts, Piet Zwart Institute, Willem de Kooning Academie gibi kurumlarda dersler vermiştir ve 'garip mekanlar'da atölyeler düzenlemektedir.