KADAVRA, KOMATOZ VE CHIMERA: AVATARLARIN ORGANLARI YOKTUR

Biyolojik korsanlık, sinir nakilleri ve protez ile geliştirme çağında beden elden ele dolaşmaktadır. Bugün benim vücudumda dolaşan kan yarın sizin vücudunuzda dolaşabilir. Organlar değiş-tokuş edilebilir. Kök hücreler canlı organizmanın dışında çoğaltıldıktan sonra organizmanın içine konulup vücudu tamir edebilir. Deri hücreleri kalp kası ve beyin hücrelerine dönüştürülebilir. Yumurta artık bir zamanlar dondurulmuş bir spermle dölleniyor. Verici bedenin yüzü alıcı için üçüncü bir yüze dönüşüyor. Ölü bir bedenden alınan uzuvlar yeniden canlı bir bedene bağlanıp yeniden hareketleniyorlar. Ölü bedenlerden alınan organlar canlı bedenlere yerleştiriliyor. Komatoz bedenler yaşam-destek sistemleri ile süresiz varlıklarını sürdürebilirken kadavralar plastinasyon yöntemiyle sonsuza kadar korunabiliyor. Kriyojeni ile askıya alınmış bedenler hayali bir gelecekte yeniden canlanmayı beklerken test tübünde Chimera üretmek mümkündür. Artık ölü, neredeyse-ölü, namevt ve daha doğmamış olan aynı anda mevcut olabilir. Bu Kadavra, Komatoz ve Chimera'nın çağıdır.

BIO:
Stelarc vücudunu görsel olarak araştıran ve akustik olarak genişleten bir performans sanatçısıdır. Vücudunun içinin 3 filmini yapmıştır. 1976-1988 arasında kancalarla vücudunu astığı 25 performans sergilemiştir. Vücudun değişik, mahrem ve istemdışı arayüzlerini araştırmak için tıbbi aletler, protezler, robotlar, sanal gerçeklik sistemleri, internet ve biyoteknolojiyi kullanır. Bir ÜÇÜNCÜ EL, bir SANAL KOL, bir MİDE HEYKELİ ve 6 bacaklı yürüyen bir robot olan bir DIŞ İSKELET ile performanslar yapmıştır. FRAKTAL BEDEN, PİNG VÜCUT ve PARAZİT performansları istemdışı, mesafeli ve internet üzerinden kontrol edilen, kasların elektrik uyarıları ile oluşturulan beden kareografisini inceler. TAKMA KAFA kendisini sorgulayan kişi ile konuşan cisimleşmiş bir diyalog aracıdır. İnternete bağlı ve bu yolla başka mekanlardakı insanların da erişimine açık bir HARİCİ KULAK kolunda cerrahi müdahale ile oluşturulmaktadır.

Stelarc 1995'te The Visual Arts/Crats Board, The Australia Council'dan 3 yıllık, 2004'te de 2 yıllık Yeni Medya Sanatları bursu kazanmıştır. 1997'de Pittsburgh, Carnegie Mellon University Sanat ve Robot Bilimi Fahri Profesörü ünvanı almıştır. 1998'de Hamburg şehri konuk sanatçısı olmuştur. 2000'de Monash University Fahri Hukuk lisansı ile ödüllendirilmiştir. 2002, 2003 ve 2004'te Columbus, Ohio University Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde Sanat ve Teknoloji dalında konuk sanatçı olarak dersler vermiştir. Performans Sanatları Dijital Araştırma Bölümü'nde Yönetici Araştırma Görevlisi ve Birleşik Krallık, The Nottingham Trent University'de Konuk profesörlük görevlerini üstlenmiştir. Halen Birleşik Krallık, Uxbridge, Brunel University, School of Arts Performans Sanatları kürsü başkanıdır. Aynı zamanda Avustralya, University of Western Sydney, MARCS Lab'de konuk sanatçı ve kıdemli araştırma görevlisidir. Austrialian Research Council tarafından finanse edlen DÜŞÜNEN KAFA projesinin 5 yıllık araştırma ekibinde yer almaktadır. Stelarc'ın işleri Melbourne, Avustralya'da SCOTT LIVESEY GALERİLERİ tarafından sergilenmektedir.

stelarc@va.com.au http://www.stelarc.va.com.au
Second Life link- http://tr.im/jFGN