Urbansphere Wearables

Çevrimiçi sosyal ağlar bilgilerin toplanması ve dağıtılması için önemli bir kaynak haline gelmektedir. Sosyal ağların iletişim alışkanlıklarımızı ve gündelik rutinimizi nasıl etkilediğini çoktan görmeye başladık. Bu değişim çoğunlukla kentsel alanlarda kendini göstermektedir. Kent yaşamı, kent atmosferi ve kent dokusunun diğer şifreleri insanlar tarafından sürekli olarak bu çevrimiçi platformlarda yayımlanıyor.

Urbansphere Wearables sosyal ağlardaki veri akışlarını moda tasarımına kaynak olarak kullanarak kentin atmosferini yansıtmayı hedeflemektedir. Projede aynı kentte yaşayan farklı insanlar tarafından sosyal ağlarda yaratılan bilgilerin toplanması için “sosyal algılayıcılar” (sosyal ağları takip eden özel filtreler ve veri toplayıcı komutlar) kullanılmaktadır. Bir araya getirilen veriler, daha sonra görselleştirilerek belli bir kenti ve kentin ‘atmosferini’ temsil eden bir moda tasarımına dönüşmektedir.

Kentte yaşayan ve çevrimiçi olan herkes bu üretimin bir parçası haline gelirken, proje, kent yaşamının gerçek ile sanal varoluşu arasında süregelen bir etkileşim yaratarak çevrimiçi verileri sokağa taşımaktadır.

Bio:
Mahir M. Yavuz
Mahir M. Yavuz Linz’de yaşayan ve çalışan bir tasarımcı ve arastırmacıdır. Halen Linz Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde Arayüz Kültürü alanında doktora çalışmalarını sürdüren ve aynı üniversitede ders veren Yavuz, aynı zamanda Ars Electronica Futurelab’de kıdemli araştırmacı olarak çalışmaktadır.